MSc Course Curriculum (2020-22 batch)

Semester I

CodeSubject NameLTPCInstructor(s)Slot
BB413Biochemistry2106 PV Balaji 1
BB415Cell and Molecular Biology2106 S Patankar 5
BB417Plant and Animal Biotechnology3003 R Patkar + S Nair 3
BB419Microbiology [Second Half]3003 A Banerjee 3
BB421Genetics [Second Half]3003 SK Ghosh 6
BB423Basics of Mathematics and Statistics [First Half]3003 S Sen 6
BB425Basics of Chemistry and Physics [Second Half]3003 Ranjith P 4
BB453Lab: Biochemistry and Analytical Techniques1046 S Maji + P Phale 2B + 11
BB455Lab: Microbiology0033 A Banerjee 8
BB457Lab: Plant and Animal Biotechnology0033 R Patkar + S Nair 8
Total 2021039  

* Genomics and Proteomics course is running in Autumn Semester for the current Academic Year

Contact Hours: 32
Credits: 39

Semester II

CodeSubject NameLTPCInstructor(s)Slot
BB406Genetic Engineering2106 K Kondabagil 
BB408Immunology2106R Purwar + G Subrahmanyam 
BB410Lab: Bioinformatics-I1035 PV Balaji 
BB412Genomics and Proteomics  *3003 K Kondabagil + S Srivastava –
BB414Molecular Diagnostics [SH]3003 S Patankar 
BB416Research Methodology and Scientific Communication Skills [FH]3003 S Patankar 
 Elective I3003  
BB456Lab: Molecular Biology and Genetic Engineering1046 K Kondabagil *#
BB458Lab: Immunology0033 R Pur *#
Total 1821038  

*& BB513 and BB519 will run in Spring  Semester for the current Academic Year
*# BB453, BB455, BB456 and BB458 will be running in Summer Vacation [after Spring Semester] for the current Academic Year

Contact Hours: 30
Credits: 38

Elective I

CodeSubject NameLTPCInstructor(s)Slot
BB634Environmental Biotechnology [SH]3003 P Phale 
BB635Bacterial pathogenesis [FH]3003 A Banerjee 
BB640Biologics [SH]3003 A Kumar 
BB664Molecular Biosensors [FH]3003 D Panda 
BB666Biological Thermodynamics3003 – 
BB662Biological Kinetics [SH]3003 SK Maji 
BB656Introduction to Mechanobiology3003 – 
BB658Principles of Tissue Engineering [FH]3003 P Tayalia 

Semester III

CodeSubject NameLTPCInstructor(s)Slot
BB509Bioprocess Engineering and Technology2106 S. Noranha + P Phale 5
BB511Emerging Technologies3003 R Mallik + S Nair 6
BB513Critical Analysis of Classical Papers (Seminar) *&0004 S Kaledhonkar –
BB515Bioentrepreneurship3003 B.Ravi+Rajen Jaswa 13
BB517Intellectual Property Rights, Biosafety and Bioethics3003  
BB519Project Proposal Presentation and Dissertation *&00010 S Kaledhonkar –
 Elective II3003  
BB555Lab: Bioprocess Engineering and Technology1046 S. Noronha + P Phale 2C+9
BB557Lab: Bioinformatics-II1035  2B+LX
 Total 1131241  

Contact Hours: 26 (excluding Project Proposal)
Credits: 41

Elective II

Code Subject Name L T P C Instructor(s) Slot
BB645 Drug Discovery and Development 3 0 0 3  A Kumar  11
BB647 Introduction to Evolutionary Biology 3 0 0 3  K Kondabagil  10
BB649 Topics in Biotechnology III 3 0 0 3  GSM  11
BB637 Cellular Neurophysiology: Theory and Applications 3 0 0 3  –  –
BB639 Nanobiotechnology 3 0 0 3  R Srivastava  9
BB641 Biological Imaging 3 0 0 3  –  –
BB679 Drug Delivery 3 0 0 3  P Tayalia  6
BB660 Principles of Applied Immunology 3 0 0 3  –  –

Semester IV

CodeSubject NameLTPCInstructor(s)Slot
BB502Project Stage II Dissertation00024  

ES200 / HS200

Environmental Studies
(ES200 + HS200)
3006  
 Elective III2106  
Total 51036  

Contact Hours: 6 (excluding Project Stage II)
Credits: 36

Elective III